centralne odkurzanie, kominki, wkłady kominkowe, okna, drzwi, stolarka budowlana
Jesteś tutaj: Strona główna / Oferta / W ofercie także... / Rekuperacja

Rekuperacja


Wentylacja mechaniczna w nowopowstających obiektach jest już standardem. Dobrze zaprojektowany i właściwie zamontowany system wentylacyjny zapewnia czyste i świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach oraz duże oszczędności energii.

Jako Firma propagująca nowoczesne ale zarazem sprawdzone rozwiązania zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszym sztandarowym produktem – Centralami z odzyskiem ciepła EKOZEFIR.


Na początek trochę informacji na temat samej wentylacji.

Wentylacja – jest to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta czy ludzie, dopływające z zewnątrz powietrze zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp. Można również mówić o wentylacji jako systemie zamkniętym występującym np. w samolotach, gdzie zużyte powietrze jest filtrowane, a następnie mieszane z tlenem, regulowana jest temperatura i wilgotność, a powietrze powraca do kabin.


Widoczne objawy złej wentylacji
 • pleśń
 • skropliny pary wodnej na szybach
 • ciąg wsteczny powietrza przez kratki wentylacyjne (objawia się między innymi poprzez zapachy pleśni, wlot pyłów, zapachy potraw, papierosów (w budynkach wielopiętrowych))

Niewidoczne objawy
 • częste bóle głowy, zmęczenie.
 • podrażnione błony śluzowe
 • choroby układu oddechowego
 • alergie
 • niszczenie ścian budynku

Ze względu na funkcjonowanie wentylację dzielimy na:
 • naturalną – działającą dzięki czynnikom naturalnym, zależnym od pogody i ukształtowania otoczenia obiektu. Jej intensywność „napędzają” dwa zjawiska naturalne tj. różnica gęstości powietrza – spowodowana różnicą temperatur powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, oraz różnica ciśnień spowodowana oddziaływaniem wiatru. Kontrola nad działaniem wentylacji naturalnej jest niedostateczna. Jej intensywność zmienia się zależnie od pogody, a nie ze względu na zmiany zapotrzebowania ze strony użytkowników.
 • mechaniczną – działającą niezależnie od pogody, dającą się kontrolować w 100%, umożliwiającą dostosowanie zmian wydajności od chwilowego zapotrzebowania użytykowników. W zależności od konfiguracji dzielimy wentylację mechaniczną na:
  a) nawiewną
  b) wywiewną
  c) nawiewno-wywiewną
  d) nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła
Źródło: Wikipedia

Newsletter

zapisz

Site-map